مد و طراحی لباس

رنگ سال جدید میلادی برای استقبال از سال جدید شمسی

چند ده سال پیش، لارنس هربرت که یک فارغ‌التحصیل رشته شیمی بود، سیستمی را برای استاندارد کردن رنگ‌ها بنا نهاد. در این سیستم به هر رنگ، عددی اختصاص داده می‌شد تا نظرات و قضاوت‌های متغیر و مختلف افراد باعث اشتباه گرفتن رنگی با رنگ دیگر نشود. لارنس هربرت شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پنتون Pantone گذاشت. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است. پنتون هر ساله در همایشی رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. امسال، کمپانی پنتون رنگ «very peri» را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است very pery . یک رنگ آبی بنفش است که در معنا و مفهوم پویایی، ابتکار و خلاقیت را تشویق و ترویج می‌کند و در آن وفاداری و ثبات رنگ آبی با شور و هیجان رنگ قرمز ترکیب شده‌اند. این رنگ (Very Peri) با کد PANTONE ۱۷-۳۹۳۸ در دسترس همگان قرار گرفته است.

 

 

کمپانی پنتون سال پیش با انتخاب رنگ مناسب، به دنبال این هدف بود تا از بار سنگین همه‌گیری کرونا کم کند و با توجه به شرایط پیچیده دنیا دو رنگ خاکستری خنثی (Ultimate Gray) و زرد در خشان (Illuminating) به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ انتخاب شدند؛ مدیر اجرایی شرکت پنتون درباره این انتخاب گفت:

“همراهی پایا و جاودان دو رنگ زرد و طوسی نشان دهنده مثبت گرایی همراه با بردباری و ثبات است. اهل عمل و با ثبات اما در عین حال مثبت اندیش و دلگرم باشید. این ترکیب رنگ به ما امید و سرسختی را می‌آموزد. برای روح انسان ضروری است که حسی مشوق و متعالی در درون خود داشته باشد.”

بعد از بیست ‎‌و دو سال سابقه در معرفی رنگ سال، پنتون برای اولین‌بار در تاریخ یک رنگ جدید برای عرضه به بازار  ساخت و بعنوان رنگ سال معرفی کرد.

این کمپانی رنگ سال را در قالب یک تغییر و مرحله‌ای برای گذار از دوران کرونا و پا گذاشتن به جریان زندگی عادی در نظر گرفته‌است. دوره‌ای که قرنطینه‌ها و ایزوله بودن تمام می‌شود. حالا هم که مردم هم عادات تازه‌ای پیدا کرده‌اند و استانداردهای جهانی نیز تغییر یافته، شرکت بین‌المللی متخصص در حوزه‌ی رنگ هم باید دست به اقدام تازه‌ای بزند.

این رنگ با ترکیب خاصی که دارد،  دست به تلفیق دنیای دیجیتال و جهان واقعی می زند و مارا به آنچه طی این سال‌ها تجربه کرده‌ایم نزدیک می‌کند. این رنگ حتی در دنیای دیجیتال هم حرفی برای گفتن دارد؛ حس زندگی مدرن را در افراد به وجود می‌آورد و بین جهان واقعی و دنیای دیجیتال پل می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *